Impotencia nemusí byť doživotný problém

Význam pojmu impotencia opisuje najlepšie slovné spojenie neschopnosť kvalitnej súlože. Problém sa vyskytuje najčastejšie u mužov v strednom veku, ale výnimočný už nie je, ani ak sa objaví v mladom veku.

Prvé príznaky nemusia byť pritom vôbec veľmi viditeľné. Z času na čas máte problém dosiahnuť erekciu tak rýchlo, ako tomu bolo kedysi, niekedy nie je dostatočne pevná, inokedy trvá príliš krátko. Tieto symptómy zvykne väčšina ľudí podceniť a nepripisuje im žiadne hlbší význam. Dnešná doba je veľmi uponáhľaná, všade je samý stres, takže je vlastne aj najjednoduchšie to zvaliť na tieto a podobné príčiny.

Čo to je a aké má impotencia príčiny

Slovíčko impotencia pochádza z latinského slova „impotentia“, ktoré sa dá doslovne preložiť ako neschopnosť. Z medicínskeho hľadiska sa za takýmto označením skrývajú tak problémy s erekciou, čiže stoporením, ako aj problémy s libidom, problémy s dosiahnutím erekcie a problémy so samotnou ejakuláciou.

Erektilná dysfunkcia, ako sa nazýva najznámejšia forma impotencie, má viacero príčin. Najčastejšie sa pod to podpisuje kombinácia rôznych tzv. civilizačných ochorení, ako sú napríklad kardiovaskulárne choroby alebo cukrovka, a vyšší vek. Medzi rizikové faktory, ktoré významne zvyšujú výskyt impotencie, patrí aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie a celkovo nezdravá životospráva.

Koho typicky tento problém postihuje? Možno ste v rizikovej skupine aj vy

Najčastejšie poznajú problémy s dosiahnutím erekcie a jej kvalitou alebo dĺžkou muži v strednom veku, čo znamená v praxi nad 40 rokov. To samozrejme neznamená, že ak máte menej, že ste automaticky v bezpečí. Pokiaľ máte navyše obezitu alebo nadváhu, ste už v rizikovej skupine, keďže tieto problémy zvyčajne zvyšujú výskyt problémov s potenciou a erekciou.

Pozrite sa v nasledujúcej infografike, ako vyzerá typický muž, ktorého impotencia môže postretnúť:

typicky-muz-s-impotenciou

Nielen fyzické, ale aj psychické faktory

Okrem toho, že za problémami s erekciou sú napríklad aj vysoký krvný tlak, cukrovka alebo vysoký cholesterol, musíte rátať aj s tým, že tiež psychika a životný štýl majú veľký podiel „viny“ na tom, aký máte sexuálny život.

Najčastejšie medzi tieto faktory patria:

  • stres
  • časový zhon
  • veľa práce
  • nadčasovanie a ponocovanie
  • príliš málo oddychu
  • nedostatok spánku
  • nedostatok času na regeneráciu organizmu

POZOR: Ak trpíte napríklad častým stresom, žijete v zhone a časovej tiesni, nemáte dostatok oddychu a často ste v práci dlhšie, ako by sa patrilo, doslova si o impotenciu koledujete. V takomto prípade ale existuje aj dosť dobrá šanca, že sa ju podarí veľmi rýchlo „vyliečiť“.

Stáva sa tiež, že niektorá muži „nemajú čas“ na sex a to nielen z toho hľadiska, že by si nevedeli nájsť chvíľku priestoru na samotný akt, ale aj preto, že naň nedokážu ani myslieť. Ich myšlienky sú rozptýlené na tisíc iných vecí – paradoxne zväčša práve na tie, ktoré zapríčiňujú ich problémy s potenciou.

Pozor si dajte aj na lieky aj drogy

Menej častou skupinou príčin sú napríklad lieky, ktoré môžu ovplyvniť či už srdcovocievny systém, prípadne lieky na zmiernenie prejavov niektorých duševných porúch a syndrómov. Typicky ide najmä o lieky na vysoký krvný tlak, ale napríklad aj lieky na depresiu, lieky používané pri nespavosti, lieky na alergiu, lieky na žalúdočné vredy a lieky určené proti nádorom.

Rovnako ako lieky, tak aj drogy spôsobujú impotenciu. Veľa mladých ľudí napríklad prepadne nelegálnemu užívaniu marihuany, no ak by vedeli, že medzi jej účinky patrí prudké zníženie hladiny mužských pohlavných hormónov, určite by si to rozmysleli. Užívanie anabolík, čo je rozšírené najmä v prostredí kulturistiky, má tiež podobný efekt.

Liečba? Nemusíte hneď utekať za lekárom

Na prvý pohľad je štatistika, ktorá hovorí, že impotenciou trpí vo svete 100 miliónov ľudí, hrozivá. Dobrou správou ale je, že impotencia nemusí znamenať koniec vášho sexuálneho života. Nemáme na mysli len bežné medicínske postupy, ako napríklad podtlaková terapia, injekcie priamo do toporivých telies, chirurgické zákroky na cievnom systéme v pohlavnom úde alebo rôzne penilné protézy.

Existujú aj oveľa príjemnejšie a menej komplikovanejšie postupy, ktoré moderná medicína dnes už pozná a s pomerne veľkým úspechom aplikuje. Najefektívnejšou a najrýchlejšou liečbou sú tabletky užívané perorálne, čiže tradičnou formou cez ústnu dutinu. Okrem tých najznámejších, ako je napríklad modrá tabletka Viagra na predpis, existujú aj novšie značky, ktoré sú dostupnejšie, sú bez lekárskeho receptu a sú lacnejšie!

NÁŠ TIP: Pozrite si porovnanie tabletiek na erekciu, ktoré sme vyskúšali v našom veľkom teste za vás. Najlepšie z nich vychádzajú tradičné značky Erexan, Zerex a najnovší objav z Veľkej Británie eJoy, ktorý sa teší obrovskému záujmu aj u slovenských mužov.

Začnite v prvom rade od seba

Asi nebude žiadnym prekvapením konštatovanie, že treba začať vždy od seba. Zamerajte sa v prvom rade na to, čo môžete zmeniť okamžite – stravovanie, životosprávu, životný štýl, prístup k práci a kvalitu odpočinku. Všetky tieto faktory enormne ovplyvňujú nielen vašu erekciu, ale predovšetkým na celkový zdravotný stav vášho organizmu.

V prípade napríklad užívania niektorých liekov treba požiadať ošetrujúceho lekára o predpísanie alternatív s podobnými účinnými látkami alebo účinkami, ktoré však nebudú tak negatívne vplývať na samotnú kvalitu erekcie a schopnosť ju dosiahnuť. Netreba snáď ani pripomínať, že na akékoľvek drogy alebo zakázané chemické látky by ste mali okamžite zabudnúť.

Hovorí sa tiež, že najlepším liekom je príroda – a to platí aj tu. Na našom webe nájdete rôzne bylinky, prírodné doplnky a iné prírodné produkty, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť vašu erekciu. Či už ide o Macu, Saw Palmetto alebo aj rôzne prírodné afrodiziaká. Toto všetko má nezanedbateľný podporný význam a pomôže vám prinavrátiť mužské sebavedomie v spálni aj bez lekára a drahých liečebných procedúr.

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*