Čo spôsobuje poruchy erekcie

Veľmi nepríjemný, no žiaľ častý problém mnohých mužov je i tzv. erektilná dysfunkcia alebo jednoducho povedané, porucha erekcie.

Tento problém sa však prejavuje rôzne, keď môže dochádzať len k dočasným poruchám erekcie, ale taktiež i k dlhodobejším, kde už je nutné zvážiť liečbu liekmi, ktoré predpisuje lekár. Ako je však možné riešiť tento problém bez nutnosti užívania liekov na predpis?

Nedostatok pohybu ako príčina zlej erekcie?

V prípade, ak máte nadváhu, je podstatne väčšia pravdepodobnosť, že budete mať problémy s erekciou, ako v prípade, že je váš BMI index v rozmedzí hodnôt 19-25.

Práve obezita je totiž jednou z najčastejších príčin problému s erekciou. V tomto prípade preto odporúčame pravidelne cvičiť, čo okrem zlepšenia erekcie môže pozitívne ovplyvniť aj mnoho iných funkcií vášho tela.

Zlá životospráva a nezdravý životný štýl

S nadváhou samozrejme súvisí aj zlá životospráva. Neraz však problémy s erekciou majú aj ľudia, ktorí viditeľne nadváhu nemajú a taktiež ich BMI index je viac-menej v normálnych hodnotách.

V ich prípade však môže ísť aj problém súvisiaci so zlou životosprávou a nezdravým životným štýlom. V prípade stravy sa odporúča mať, čo najpestrejší jedálniček, v ktorom by nemali chýbať predovšetkým potraviny bohaté na minerály a vitamíny, ktorých nedostatok môže negatívne ovplyvniť hladinu testosterónu, ktorý pozitívne ovplyvňuje aj funkciu mužského pohlavného orgánu.

Okrem toho však problémy s erekciou môžu spôsobovať niektoré zlozvyky, ktorých sa však ľudia neraz neradi zbavujú a to napriek tomu, že okrem zdravia ich stoja aj nemalú časť rodinného rozpočtu. V tomto prípade máme konkrétne na mysli cigarety, ktoré negatívne ovplyvňuje prietok krvi v žilách a tepnách, čím dochádza k hormonálnej anomálií, ako je aj nedostatok testosterónu. Preto, ak fajčíte a máte problémy s erekciou, určite čím skôr skoncujte s fajčením.

Vysoký krvný tlak

Hypertenzia alebo jednoducho vysoký krvný tlak je jedným z faktorov, ktorý vedie k ateroskleróze (tukovým platom v stenách tepien) a kôrnatenie tepien. Tým dochádza k stavu, keď sú drobné cievy v penise zúžené a naplnenie penisu krvou môže byť preto o čosi zložitejšie.

V tomto prípade nepomôže nič iné ako návšteva lekára, ktorý by vám mal predpísať vhodnú liečbu, čím by reálne malo dôjsť k tomu, že sa vaša erekcia vráti do normálu. V prípade vysokého krvného tlaku určite neužívajte rôzne podporné (ani prírodné) tabletky na zlepšenie erekcie, ktoré vďaka svojmu zloženiu uvoľňujú produkciu oxidu dusnatého.

Cítim sa zdravý, môže byť za problémami s erekciou psychika?

Áno, môže. V prípade, ak v poslednom čase prežívate stresujúcejšie obdobie v práci, je veľmi pravdepodobné, že za poruchou erekcie sa skrýva práve psychika.

Mnohé testy, ktoré boli v minulosti vykonané, potvrdzujú, že až u približne 20% pacientov sa za poruchou erekcie skrývajú psychologické faktory ako je stres, úzkosť, depresia, alebo aj nízke sebavedomie. Práve nízke sebavedomie a obava z neuspokojenia partnerky je častou príčinou mnohých mladších mužov. V tomto prípade ide zväčša o dočasný stav, ktorý časom sám odoznie. V prípade pretrvania je vhodné zvážiť návštevu psychológa alebo sexuológa.