Erektilná dysfunkcia – čo to je a ako s tým bojovať

Strašiak mnohých mužov v staršom aj mladom veku – áno, hovorím o erektilnej dysfunkcii, niekedy nazývanej aj impotencia. Táto porucha erekcia býva najvážnejšia.

Zaujímavosťou je, že erektilná dysfunkcia sa nepovažuje len za „chorobu“, ale aj za „symptóm“, ktorý môže sprevádzať iné poruchy a môže s nimi priamo súvisieť. Veľa mužov sa mýli, ak si myslí, že týmto pojmom sa označuje len permanentná neschopnosť dosiahnuť erekciu potrebnú k súloži – pomerne častá je aj nepravidelná alebo občasná erektilná dysfunkcia.

Čo sú bežné príčiny?

Aby u niekoho vznikla erektilná dysfunkcia, ide o dlhší proces. Z toho vyplýva, že nikto sa nestane impotentným len tak, z ničoho nič. Najčastejšie príčiny vzniku sú:

 • srdcovo-cievne ochorenia
 • diabetes v kombinácii s aterosklerózou
 • ochorenia nervového systému ako sú depresia, epilepsia alebo Parkinsonova choroba
 • úrazy v dolnej časti panvy
 • nadmerné užívanie niektorých druhov liekov ako sú diuretiká, antidepresíva, antidiabetiká alebo antiepileptiká

Okrem toho, existuje aj niekoľko faktorov, ktoré zhoršujú priebeh tejto poruchy alebo majú významný vplyv na to, že muž nie je schopný mať a udržať erekciu, hoci napríklad môže mať dostatočné libido. Ide napríklad o:

 • vysoký vek
 • fajčenie
 • užívanie drog a iných podobných omamných a psychotropných látok
 • nadmerná konzumácia alkoholu
 • nezdravá životospráva a nesprávny životný štýl

PSYCHOGÉNNA EREKTILNÁ DYSFUNKCIA: V tomto prípade môže byť za vznikom neschopnosti k pohlavnému styku nejaká psychická príčina, napríklad stres, úzkosť, hnev a podobne. Takýchto prípadov je ale jednoznačná menšina.

Viacero podôb impotencie

Medicína v súvislosti s erektilnou dysfunkciou pozná viacero druhov impotencie. Tie sa líšia najmä podľa toho, aké majú príznaky, pričom platí, že impotencia nemusí postihovať nevyhnutne len mužov v strednom veku alebo vo veku nad 50 rokov, ale môže sa objaviť aj v mladom veku.

V minulosti sa používal pojem impotencia všeobecne pre taký stav u mužov, kedy nebol muž schopný súložiť, čo sa volalo odborne impotencia coeundi. Dnes sa však pod týmto pomenovaním označuje aj všeobecne neplodnosť (impotencia generandi u muža alebo impotencia concipiendi u ženy).

Okrem toho pozná medicína aj tieto ďalšie podoby impotencie:

 1. Impotencia ejaculandi – neschopnosť dosiahnuť ejakuláciu
 2. Impotencia satisfactionsi – neschopnosť dosiahnuť vyvrcholenie, čiže orgazmus
 3. Impotencia gestandi – neschopnosť donosiť plod (táto forma sa vyskytuje samozrejme len u žien, nie u mužov)

Diagnostika erektilnej dysfunkcie

To, že niekto trpí práve erektilnou dysfunkciou, sa nezisťuje len na základe „dojmov“ alebo podľa toho, že sa to tak „javí“ – ide o seriózny medicínsky a zdravotný problém, ktorý si vyžaduje komplexnú anamnézu. Vykonávajú sa rôzne klinické vyšetrenia, laboratórne vyšetrenia, špeciálne merania a zisťuje sa samozrejme aj prítomnosť príčin alebo rizikových faktorov.

To, ako prebieha diagnostika impotencie a čo všetko zahŕňa, ukazuje aj nasledujúca infografika:

diagnostika-erektilnej-dysfunkcie

Aká je najčastejšia liečba

Hoci žijeme v modernom svete, viacero postupov liečby sa opiera o niektoré poznatky a vedomosti známe už od staroveku. Pravdou však je, že ak ide o úplnú impotenciu, až moderná veda priniesla možnosti, ktoré s ňou dokážu bojovať aspoň s čiastočnými úspechmi. Vždy však záleží od príčin, ktoré impotenciu vyvolali, pretože v niektorých prípadoch je liečba kauzálna, takže sa sústreďuje na odstránenie týchto príčin.

Najčastejšou formou je farmakoterapia, ktorá je aj najjednoduchšia a najpohodlnejšia. V tomto prípade existujú tri druhy a to buď perorálna, intrauretrálna alebo intravenózna. Druhou najčastejšou formou je chirurgická, pričom v tomto prípade ide o terapiu až druhej voľby, čiže keď zlyhá predošlý spôsob.

Na Slovensku sa najčastejšie využíva perorálna terapia a to prostredníctvom tabletiek a liekov na erekciu, ktoré obsahujú účinné látky ako sú sildenafil, vardenafil a tadalafil. Najznámejšou tabletkou na impotenciu je určite Viagra, prezývaná aj „modrá pilulka“, prípadne jej novšie alternatívy. Všetky sú ale na lekársky recept a sú účinné iba pri erektilnej dysfunkcii, čiže nie pri nejakých ľahších formách porúch erekcie a stoporenia penisu.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY: Nevýhodou farmakoterapie sú časté vedľajšie účinky a to či už v rámci perorálnej alebo aj injekčnej formy. Tieto nežiaduce účinky sú zapríčinené najmä chemickými a umelými látkami obsiahnutými v tejto terapii a ide najmä o bolesti hlavy, závrate a niektoré lokálne bolestivé a iné nepríjemné prejavy v oblasti penisu.

Nie všetko je úplná erektilná dysfunkcia!

Teraz už viete, čo je erektilná dysfunkcia a impotencia a aj to, ako sa s ňou dá bojovať a liečiť ju. Dôležité je však pripomenúť jeden zásadný fakt, na ktorý muži často krát zabúdajú – nie všetky problémy, ktoré majú, spadajú do kategórie erektilnej dysfunkcie.

To znamená, že ak máte problém napríklad s tým, že erekcia prichádza pomalšie alebo naopak že až príliš rýchlo odíde, nemusí ísť hneď o úplnú formu impotencie. Upozorňujeme na to najmä z toho dôvodu, že pri menej vážnych problémoch a poruchách nemusíte okamžite ísť za lekárom (urológom či sexuológom) a absolvovať komplexné vyšetrenie.

Áno, sú muži, ktorý tento krok vynechajú a snažia sa zohnať Viagru bez receptu, prípadne jej nelegálnu alternatívu Kamagru – vystavujú sa však veľkému zdravotnému riziku. V tomto prípade máme len jedno odporúčanie – vyskúšajte radšej legálne tabletky na podporu erekcie, ktoré sú bez lekárskeho predpisu a sú 100 % prírodné, čiže obsahujú len prírodné zložky a výťažky či extrakty.

Patria sem napríklad známy Erexan a Clavin, prípadne novinka na našom trhu – eJoy podporujúci nielen erekciu, ale aj libido, potenciu a lepší orgazmus celkovo. Výhodou týchto tabletiek je, že sú bez vedľajších účinkov, cenovo oveľa dostupnejšie a môžu sa užívať tak jednorázovo, ako aj dlhodobo, kedy sa ich efekt ešte znásobí.

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*