Testosterón a jeho funkcia na libido

Testosterón je mužský pohlavný hormón produkovaný v semenníkoch, ktorý má významný vplyv na primárne aj sekundárne pohlavné znaky. Jeho najdôležitejšou funkciou je riadenie pohlavnej aktivity.

Zaujímavosťou je, že testosterón sa vyskytuje nielen u mužov, ale aj u žien – tu však jeho zvýšená hladina nie je pozitívnym, ale negatívnym signálom. Čo sa týka mužov, o nich sa obvykle zvykne hovoriť, že ak sú príliš aktívny, majú veľa sexuálnej energie a vysoké libido, tak sú „nadopovaní“ testosterónom. Niečo pravdy na tom je a v zásade platí, že ak máte testosterónu málo, veľké zázraky v posteli očakávať nemôžete.

Čo je testosterón

Tento najdôležitejší mužský hormón produkujú tzv. Leydingove bunky nachádzajúce sa v mužských semenníkoch. Samotnú produkciu a vylučovanie riadi tzv. luteinizačný hormón, ktorý je pre zmenu produkovaný v adenohypofýze. Nedostatočná hladina testosterónu môže byť teda zapríčinená nielen problémom v samotných semenníkoch, ale aj problémom s luteinizačnými hormónmi.

Testosterón má svoj význam dokonca už pri vnútromaternicovom vývoji plodu. Hladina hormónu dosahuje v tomto momente dokonca hodnoty, ktoré sú typické pre pubertu, kedy nastáva najvyššia produkcia hormónu. Vedci predpokladajú, že v tejto fáze je testosterón zodpovedný napríklad za formovanie špecifických oblastí mozgu a nervového systému.

Ovplyvňuje najmä pohlavné znaky

Hormón je známy najmä preto, že jeho hladina určuje, aké pohlavné znaky bude človek mať. Najvyššie hodnoty u mužov sa vyskytujú v období puberty, pričom v tomto čase má hormón veľmi dôležitý vplyv na rýchly rast pohlavných orgánov. Počas dospievania muža pôsobí hormón aj na primárne a sekundárne pohlavné znaky.

To, ktoré znaky sú primárne a ktoré sekundárne, ukazuje nasledujúca infografika:

primarne-a-sekundarne-pohlavne-znaky

Pre čo je dôležitý

Na mužov má testosterón mimoriadne účinky a je nezastupiteľný, ak hovoríme o kvalitnom sexuálnom živote. Zjednodušene sa dá povedať, že čím viac testosterónu máte, tým lepšie pre vás v spálni. Neveríte? Spomeňte si na obdobie puberty a dospievania – vtedy ste boli určite mimoriadne sexuálne aktívni, mali ste veľký sexuálny apetít a nič vás nemohlo zastaviť. Bolo to vďaka testosterónu.

Tomuto hormónu muži vďačia najmä za:

 • pevnejšie svalstvo po celom tele
 • viac fyzickej sily
 • viac energie
 • lepšiu tvorbu spermií
 • za kvalitnú erekciu a jej dlhšie trvanie

ANDROPAUZA: Zhruba po 30. roku života začína postupne hladina produkovaného testosterónu klesať, pričom výsledkom je ochabovanie svalstva alebo spomalenie metabolizmu. Tomuto procesu sa hovorí andropauza, niekedy tiež aj menopauza u mužov.

Tablety aj injekcie

Práve zníženie alebo nedostatok hladiny testosterónu sa negatívne podpisuje na sexuálnej výkonnosti mužov. Čo sa s tým dá robiť? Klasická medicína pozná najmä testosterónové injekcie a substitučnú liečbu vo forme umelého dodávania testosterónu do tela v tabletkách.

Čo sa týka injekcií, testosterónové injekcie sa zvyknú podávať najčastejšie mužom až vo vyššom veku a to najmä po diagnostike úplného zastavenia produkcie testosterónu. Ide o dlhodobý spôsobom terapie a využíva sa spravidla u mužov nad 50 rokov, niekedy aj skôr, pričom cieľom je nahradiť úplne prirodzenú produkciu hormónu organizmom.

Druhou možnosťou sú testosterónové tabletky. Ide buď o špeciálne tabletky určené na hormonálnu substitúciu, alebo o tabletky podporujúce potenciu, ejakuláciu a erekciu všeobecne. V tomto prípade sa využívajú tak voľne predajné tabletky ako aj tabletky na lekársky recept.

Ako zvýšiť testosterón prirodzene?

Nevýhodou umelých spôsobov je, že niektoré môžu vyvolať aj vedľajšie účinky. Preto je lepšie zamerať sa na prirodzenejšie formy zvýšenia testosterónu. Dobré zdroje je možné nájsť napríklad v strave (v niektorých konkrétnych druhoch jedla a potravín) alebo v bylinkách.

Najmä v prípade byliniek platí, že ide o skúsenosti, ktoré sú známe už niekoľko storočí a tieto bylinky sa používali bežne už aj v starovekej Číne, Indii alebo v niektorých juhoamerických kmeňoch.

NIE JE TABETKA AKO TABLETKA: Aby ste to nepochopili hneď zle – nie všetky tabletky zvyšujúce hladinu testosterónu musia mať vedľajšie alebo negatívne účinky. Dôležité je vyberať si také, čo majú prírodné zloženie a sú bez chemických prísad, ako je napríklad eJoy.

Niekoľko tipov pre zvýšenie testosterónu

Poďme sa pozrieť na zoznam 8 tipov pre stravovanie, životný štýl a životosprávu, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť si hladinu testosterónu:

 1. Zinok – potraviny obsahujúce zinok podporujú výšku hladiny testosterónu a preto by ste mali zaradiť do vášho jedálnička napríklad mäso, ryby, vaječný žĺtok, mlieko, strukoviny alebo orechy
 2. Zelenina – zelenina je prospešná pre organizmus a zdravotný stav celkovo, no na testosterón majú najlepší vplyv kel, brokolica, cesnak, petržlen a kaleráb
 3. Nasýtené tuky – všetkým mužom, ktorí túžia po lepšom libide, sa odporúčajú aj nasýtené tuky rastlinného aj živočíšneho pôvodu, ktoré nájdete najmä v mliečnych výrobkoch, kokosovom oleji, olivovom oleji, mäse alebo avokáde
 4. Vitamín D – pre tvorbu a kvalitu spermií, ale najmä pre testosterón, je dôležitý aj vitamín D, ktorý získate najprirodzenejšou formou zo slnečných lúčov
 5. Bylinky – ako sme už spomínali, viacero rastlín a bylín pomáha zvýšiť hladinu testosterónu v organizme mužov, pričom sem patria napríklad senovka grécka, ženšen alebo kotvičník zemný
 6. Menej alkoholu – možno ste to nevedeli, ale alkohol má na svedomí premenu typického mužského hormónu testosterón na estrogén, takže – viac alkoholu z vás väčšieho chlapa nespraví
 7. Dostatok spánku – čím viac budete spať, tým vyššia bude hladina rastového hormónu v tele a tým vyššia bude aj hladina testosterónu; ak je spánku nedostatok, znižuje sa aj objem spomínaných hormónov v organizme
 8. Pohyb a cvičenie – na záver tu máme poslednú radu a tou je dostatok pohybu a cvičenia, ktoré pomáhajú predchádzať obezite a zvyšujú aj produkciu testosterónu v tele
 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*