Kontrola plodnosti spermiogramom

Ak sa dvojica dlhšiu dobu pokúša o počatie potomka a dve čiarky na tehotenskom teste stále neprichádzajú, začnú sa v hlavách oboch partnerov vynárať rôzne otázky. Začne sa kolotoč vyšetrení, skúmaní príčin a hľadaní možných riešení. V prípade mužov, je prvým vyšetrením, ktoré potvrdí alebo vyvráti neplodnosť, spermiogram. Spermie si však nenechávajú vyšetriť len muži, ktorí sa už stretli s problémovým splodením dieťaťa. Niektorí volia možnosť kontroly kvality spermií preventívne, aby sa uistili, že je všetko v poriadku. Otázka týkajúca sa plodnosti sa často vynára v mužských hlavách aj v prípade, že majú problémovú erekciu.

Spermiogram nie je tabu

Aj napriek tomu, že ide o vyšetrenie, ktoré muži považujú za nezvyčajné a majú pred ním strach či rešpekt, s požiadavkou vyšetrenia spermií prichádzajú do ambulancií lekárov čoraz častejšie. Doba sa jednoducho mení. Kedysi nepotrebné, zvláštne a pre mužov často až zahanbujúce, dnes bežná realita. Keďže sa neustále mení životný štýl, ľudia majú rôzne stravovacie návyky, nevenujú sa pohybu či športu a často sú ovplyvnení stresom, množstvo neplodných párov sa z roka na rok zvyšuje a práve spermiogram je jedným zo základných identifikátorov problému. V zariadeniach či centrách venujúcich sa reprodukčnej medicíne chodby mnohokrát doslova „praskajú vo švíkoch“ a plnia sa mužmi, ktorí chcú odovzdať vzorku a dozvedieť sa pravdu o kvalite svojho ejakulátu. Okrem týchto centier si môžu páni nechať vzorky vyšetriť aj u urológov či gynekológov (svojich partneriek).

Priebeh

Samotnému odovzdaniu vzorky predchádza sexuálna abstinencia, zhruba 3-5 dní a muž by nemal byť aspoň  mesiac pred podaním vzorky chorý – teda brať antibiotiká. Po vyplnení  krátkeho dotazníka u lekára (o chorobách, zdravotnom stave, užívaných liekov či termínu posledného pohlavného styku) prichádza hlavná a najdôležitejšia časť – masturbácia v súkromí pri hudbe, erotických časopisoch či filmoch s vyvrcholením do pripravenej nádobky. Znie to zvláštne, ale nie je to až také hrozné. Dĺžka tohto procesu závisí od muža – ak sa posnaží, má celý proces za sebou v priebehu niekoľkých minút. Cena za vyšetrenie sa pohybuje od 10 do 20 Eur v závislosti od konkrétneho lekára či zariadenia.

 

Ako je to s hodnotením?

Vyhodnotenie vzorky trvá približne 14 dní. Hodnoty, ktoré sa analyzujú, sú početnosť, rýchlosť (pohyblivosť) a tvar spermií. Aby bola vzorka označená za „v norme“, mal by 1 ml tekutiny obsahovať minimálne 15 miliónov spermií. Pohyblivých by malo byť aspoň 40% spermií a správny tvar by mali mať aspoň 4%. Pri výsledkoch lekár vždy vysvetlí, ktorá informácia čo znamená, čo mohlo zhoršený stav spôsobiť a navrhne riešenia. Niektorým prípadom stačí užívanie vhodných vitamínov, pri ďalších sú riešenia náročnejšie. Kontrolný spermiogram sa odporúča po troch mesiacoch.

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*