Trápenie menom inkontinencia

 

Inkontinencia (únik moču) trápi nielen ženy, ale aj mužov. Ženy sa však vedia s touto skutočnosťou lepšie vysporiadať a nemajú problém so zakúpením pomôcok potrebných pri úniku moču. Pre mužov je inkontinencia tabu, nechcú sa o nej rozprávať, navštíviť lekára a hanbia sa používať dostupné pomôcky. Únikom moču netrpí každý starší človek, u niektorých sa dostaví, u iných zas nie a taktiež nie je žiadnym pravidlom, že sa vyskytuje len u starších ľudí. Stretnúť sa s ním môžu aj štyridsiatnici, pričom u žien sa objavuje v skoršom veku ako u mužov.

Ako a prečo vzniká

Stresová, urgentná, zmiešaná. Dôvodov vedúcich k vzniku inkontinencie je hneď niekoľko. Najčastejším je oslabenie a ochabnutie svalstva panvového dna – buď prirodzene, teda táto skutočnosť je spôsobená vekom človeka alebo v dôsledku straty pohyblivosti človeka (ležiaci pacienti, nehybnosť po úraze). Ďalším dôvodom môže byť problém s prostatou (opuchnutá prostata tlačí na močový mechúr a tak dochádza k úniku moču) alebo neliečené ochorenie prostaty. Ak muž trpel dlhšiu dobu častým močením, pálením pri močení alebo dokonca spozoroval rôzne zmeny v oblasti pohlavných orgánov a neriešil ich návštevou lekára, môže sa vďaka tomu dostať do štádia úniku moču. Inkontinencia vzniká aj v prípade, že sa počas operačného zákroku (napríklad prostaty) porušilo svalstvo zvierača. Buď sa jedná o dočasný jav (teda oslabenie svalstva), ktorý sa po zotavení po operačnom zákroku vráti do normálneho stavu a únik moču sa vyskytuje len pri namáhavej činnosti, kašle či smiechu alebo sa porušilo svalstvo a nervové zakončenia zvierača natrvalo. V tomto prípade si únik moču vyžaduje lekársku liečbu. Únikom moču môžu trpieť aj ľudia trpiaci rôznymi ochoreniami psychického pôvodu (nedokážu rozlišovať potrebu vyprázdňovania), ľudia s diagnostikovanými vážnejšími ochoreniami, pacienti pravidelne užívajúci  lieky, ľudia trpiaci častými infekciami močových ciest, zápchou či ľudia s vysokou nadváhou.

Ako s ňou bojovať

Dôležitým krokom, ku ktorému by sa mali najmä muži odhodlať, je návšteva lekára. Ten určí príčinu vzniku inkontinencie a na jej základe odporučí pacientovi vhodný postup pre odstránenie problému. Lekár zohľadňuje predošlé operácie či ochorenia, konzumáciu liekov, sleduje funkčnosť nervov a nervových zakončení, nariadi vyšetrenie na určenie prítomnosti močových kameňov, infekcií a ďalších spúšťačov inkontinencie. Základnými riešeniami, ktoré môžu muži vyskúšať v každom prípade, je posilňovanie svalstva brušného dna ako aj svalstva pohlavných orgánov a tiež masáž prostaty. Pre skvalitnenie života pre človeka s inkontinenciou sa dokonca vykonávajú operácie (kompresia močovej rúry). Ide o zavedenie určitej výstuže do tela človeka, ktorá nebráni prirodzenému močeniu ale zabraňuje nežiaducemu úniku.

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*