Alergia na spermie

 

Ľudský organizmus môže dostať alergickú reakciu na takmer čokoľvek. Najčastejšie sú síce prejavy alergie na prach, peľ a roztoče, potravinové alergie, alergia na slnko, či dokonca na chlad, no lekári sa v ambulanciách neraz stretnú aj s menej bežnými alergiami. Jednou z nich je alergia na spermie (niektorú ich zložku), ktorá sa môže vyskytnúť nielen u žien ale aj u samotných mužov. Pri niektorých druhoch tejto alergie nemusí človek pozorovať žiadne sprievodné príznaky, pri iných sa objavia napríklad pálenie či svrbenie a vyvrcholením alergie môže byť problém so splodeným potomstva.

Zavádzajúce príznaky

Ak sa ženy po pohlavnom styku stretnú s pálením, svrbením, vyrážkami či pľuzgiermi, najčastejšie pripisujú tieto príznaky mykózam. V prípade, že už mykózu v minulosti zažili, príznaky sa jej naozaj podobajú a snažia sa ich odstrániť používam prípravkov proti mykóze. Tieto prípravky však buď nemusia zabrať vôbec, alebo len dočasne prejavy odstránia a po ďalších stykoch sa opäť obnovia. Mnoho žien si mylne nesprávne označilo diagnózu a neskôr sa čudovali, prečo sa stále opakovanie vracia. Až neskôr, keď sa snažili o bábätko prišli vďaka rôznym vyšetreniam na to, že nejde o mykózu ale práve o alergiu na spermie. Môže ísť o vonkajšiu alergiu (tzv. histamínová), ktorá má príznaky ako tie uvedené vyššie alebo sa jedná o vnútornú alergiu (slabá bunková imunita), kedy sa v ženskom tele vytvárajú protilátky proti spermiám. Ide zväčša o alergiu na niektorú bielkovinovú zložku spermií, lekári by sa mali snažiť zistiť o ktorú a ak nezaberá liečba pomocou bežne dostupných liekov proti alergií, skúša sa podávať ejakulát v pravidelnom čase asistovane priamo do pošvy, čím by si mal imunitný systém ženy na túto látku zvyknúť. Celý proces je však omnoho zložitejší a vyžaduje si poriadku dávku disciplíny a sexuálnej zdržanlivosti.

Ako zistiť o čo ide?

Test je veľmi jednoduchý. Ak sa žene opakovane stáva, že po pohlavnom styku pociťuje nepríjemné prejavy, treba pri sexe použiť kondóm. V prípade, že sa po sexe s kondómom príznaky neobjavia, môže ísť naozaj o alergiu na spermie a je potrebné navštíviť lekára. Ženy by si mylne mysleli, že tento problém vyrieši gynekológ. Aj tento druh alergie patrí do rúk alergiológa alebo imunológa. Podľa konkrétnych prejavov a druhu alergie nasadí potrebnú liečbu. Ak alergia spôsobuje neplodnosť, pomôžu vám centrá asistovanej reprodukcie, ktoré sa zameriavajú aj na liečbu neplodnosti z dôvodu imunitných porúch.

Keď sú alergickí muži

Touto alergiou môžu trpieť aj samotní muži! U nich sú však prejavy iné ako u žien. Po sexuálnom styku sa môžu stretnúť s horúčkou, bolesťami hlavy, svalov či iné príznaky podobajúce sa tým chrípkovým. Zväčša však do hodinu od styku samé zmiznú.

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*